Прем’єр-міністру України
Азарову М.Я.
Щодо забезпечення функціонування органів
рибоохорони як складової частини центрального
органу виконавчої влади з питань рибного
господарства
Доповідна записка
Аналіз реалізації державної політики у сфері рибного господарства свідчить, що проведення державної політики у галузі рибного господарства і рибної промисловості, охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів забезпечує Держкомрибгосп.
Відповідно, здійснення державного управління, регулювання та контролю у сфері охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів є одним з основних завдань Держкомрибгоспу як центрального органу виконавчої влади з питань рибного господарства.
Практичну реалізацію вищезазначених завдань здійснюють органи рибоохорони, які є невід’ємною частиною Держкомрибгоспу, надалі - Держагентрибгоспу.
Органи рибоохорони реалізують систему державних заходів щодо збереження, відтворення, вирощування, поліпшення умов існування, контролю та регулювання чисельності риби та інших водних живих ресурсів, забезпечують виконання фізичними і юридичними особами вимог природоохоронного законодавства України у рибній галузі. Вони організовують та контролюють заходи з відтворення водних живих ресурсів, регулювання рибальства, забезпечують необхідний контроль за використанням виділених квот в межах лімітів спеціального використання, моніторинг стану іхтіофауни, здійснюють регулювання виробничої діяльності підприємств рибної галузі.
Суть проблеми: передача органів рибоохорони до сфери управління центрального органу виконавчої влади, який не здійснює державне управління рибним господарством.
Оптимальним вирішенням проблеми є: залишити органи рибоохорони у сфері управління Держкомрибгоспу, надалі - Державного агентства рибного господарства України.
Обґрунтування оптимального варіанту
З огляду на те, що Держкомрибгосп не має у своєму складі територіальних органів виконавчої влади, то органи рибоохорони виконують додатково представницьку функцію Держкомрибгоспу у регіонах України, а саме здійснюють ряд спостережень та моніторингів, у тому числі щодо цін на рибну продукцію на місцевих ринках, та надають до Держкомрибгоспу інформацію щодо вилову риби за видами, яка необхідна для аналізу та узагальнення промислової ситуації, що склалась на водних об’єктах України.
Крім контрольних та наглядових функцій в органах рибоохорони успішно працюють групи іхтіологів, які постійно здійснюють роботи, пов’язані з вивченням стану запасів як іхтіофауни так і природної кормової бази, а також умов середовища перебування гідробіонтів та інші питання, які стосуються екологічних досліджень, що можуть негативно вплинути на водні об’єкти рибогосподарського призначення. Інформація, що надається іхтіологічними службами органів рибоохорони, необхідна для підготовки програм з відтворення та використання водних живих ресурсів.
Додаткову вартість приналежності органів рибоохорони до Держкомрибгоспу створює суттєва відмінність органів рибоохорони від інших природоохоронних інспекцій. Адже охорона, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства є ланками всього виробничого циклу. Функція рибоохорони з цієї точки зору є досить специфічною, тоді як функції інших інспекцій головним чином складаються з контролю за дотриманням суб’єктами господарювання чи іншими установами вимог чинного природоохоронного законодавства.
Передача органів рибоохорони до сфери управління іншого органу виконавчої влади не дозволить виконувати у повному обсязі поставлені перед Держкомрибгоспом, надалі – Держагентрибгоспом, досить складні завдання досягнення сталого розвитку рибогосподарського комплексу та забезпечити проведення державної політики на належному рівні. Крім того, такий крок унеможливить розроблення та здійснення комплексних заходів щодо охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів у рибогосподарських водоймах України, вивчення стану їх запасів та організацію рибальства у виключній (морській) економічній зоні України та призведе до руйнування зв’язків у рибній галузі.
Також, слід взяти до уваги світову практику реалізації державної політики у сфері рибного господарства, яка свідчить, що органи рибоохорони успішно функціонують та знаходяться у сфері управління органів державної влади з питань рибного господарства.
Таким чином, збереження органів рибоохорони у сфері управління новоутвореного Держагентрибгоспу забезпечить: значну економію бюджетних коштів, пов’язаних зі зміною підпорядкування; виконання Державним агентством рибного господарства України у повному обсязі покладених функцій та завдань; відповідність вітчизняним стандартам державного управління рибною галуззю міжнародним стандартам державного управління; значно знизить можливі негативні політичні наслідки та складнощі, які можуть виникнути під час реалізації адміністративної реформи; призведе до зменшення соціально-економічних ризиків у суспільстві.
Голова Державного комітету
рибного господарства України (підпис) В.С. Дроник
http://www.dkrg.gov.ua/index.php?lang_id=2&menu_id=175