Шаман & Модератор
Реєстрація: 17.04.2006
Звідки Ви: Киев, Турецкий городок, МЧС
Дописи: 2.071
Дякував: 442
Дякували 683 раз(и) в 187 повідомленнях
|
Запоздалый отчет от 12-го марта
Про хід весняного водопілля на річках України у березні 2007 року
Гідрометеорологічна ситуація, яка склалася в Україні взимку 2006 р., визначила можливість формування низького за максимальними рівнями і витратами води весняного водопілля, що передбачалося довгостроковими прогнозами і оперативними інформаціями організацій гідрометслужби України. Запаси води у сніговому покриві були меншими за середні багаторічні (окрім басейну Прип'яті, де вони перевищували норму), їх накопичення відбулося у порівняно короткий період (третя декада січня – кінець лютого). Незначне промерзання (на глибину не більше за 10-20 см) достатньо зволоженого ґрунту вказували на збільшення втрат тало-дощових вод під час сніготанення. Водність більшої частини річок була близькою і вищою за норму. На багатьох ділянках річок у басейнах Прип’яті та Західного Бугу рівні води вже в лютому перевищували відмітки заплави на 10-45 см, а у верхів’ї Прип’яті, на її притоках Уборть, Стохід, Стир - досягали середніх багаторічних максимумів водопілля, тому у басейні Прип'яті водопілля передбачалося близьким і дещо вищим за норму.
У другій половині лютого на рівнинних річках України переважав незначний ріст рівнів води. А з початку березня, внаслідок стійкого переходу середньої добової температури повітря через 0°С у бік позитивних значень і продовження сніготанення, на рівнинних річках півночі, центру та північного сходу України (басейни Прип'яті, Ужа, Тетерева, Десни, приток Середнього Дніпра лісостепової зони, частково Сіверського Дінця та Південного Бугу) відбувається поступовий малоінтенсивний розвиток весняного водопілля з добовим ріст рівнів води переважно 1-20 см, лише в окремі дні – до 30-50 см. На річках півдня та південного сходу водопілля не виражено. Розвиток водопілля проходить переважно в межах русел річок без загрози негативних наслідків. Затоплення заплавних територій не має масового характеру і відмічається лише на окремих річках (ділянках). Так, перевищення відміток заплави на 10-60 см відмічається у створах гідрологічних постів на Десні, Верхньому Дніпрі, Прип'яті і її притоках, притоках Західного Бугу, малих річках басейну Південного Бугу.
7-12 березня максимуми весняного водопілля сформувалися на притоках Прип'яті, Західного Бугу, Південного Бугу, малих річках Київської області з амплітудою підйомів 0,4-1,5 м із найбільш значним підтопленням заплав в басейні Прип'яті і річки Уж. За даними каталогу показників небезпечності гідрологічних явищ у верхів'ях Прип'яті (водпост Річиця) досягнуто та перевищено (з 4 березня) першу небезпечну відмітку початкового підтоплення об'єктів сільськогосподарського призначення.
Станом на 12 березня поступовий розвиток весняного водопілля триває на Дніпрі вище Київського водосховища, Прип’яті, Десні і її притоках, притоках Середнього Дніпра (Сула, Ворскла, Псел), Південному Бузі, верхів'ї Сіверського Дінця з добовою інтенсивністю переважно в межах 2-10 см. На українській ділянці Дунаю з 8-9 березня розпочалося водопілля з підвищення рівнів води на 2-15 см за добу.
На річках Карпат у кінці лютого – на початку березня пройшла основна хвиля весняного водопілля, пов'язана із таненням снігу на рівнинній, передгірській частинах їх водозборів та у середньогір"ї. Загальна амплітуда підйомів не перевищувала 0.5-1.5 м, на одамбованих ділянках Тиси, Латориці та Боржави – до 2-3 м (на Тисі біля Чопа та Вилока – до 4-5 м). Максимуми першої хвилі водопілля на річках Закарпаття сформувалися 2-3 березня, на Тисі та Латориці біля Чопа 5 березня; на Дністрі 4 березня. Підйоми рівнів відбувалися в межах русел, перевищення відміток заплави у міждамбовому просторі відмічалося на ряді ділянок Тиси та нижній течії Боржави і Латориці.
Внаслідок повільного сніготанення у середньогір”ї та високогір”ї Карпат 7-10 березня на річках карпатського регіону відновилися підйоми рівнів води на 2-15 см, в окремі дні на Дністрі та його притоках 25-45 см за добу без загрози негативних наслідків. Внаслідок опадів, протягом 3-5 березня відмічався ріст рівнів води на річках Криму на 8-51 см без негативних наслідків.
За даними снігомірної зйомки 10 березня суцільний сніговий покрив на рівнині України відсутній, він утримується в Карпатах та гірському Криму висотою до 30-140 см.
З урахуванням прогнозу погоди на найближчі 10 діб (очікується помірно тепла без істотних опадів погода) розвиток водопілля на основних (великих та середніх) річках України до кінця березня триватиме з помірною інтенсивністю за рахунок наявних руслових запасів та надходження водних мас з приток та первинної гідрографічної мережі. З негативних наслідків можна очікувати лише затоплення заплавних територій на річках півночі та північного сходу України, перш за все на тих річках, де вже досягнуті (перевищені) її відмітки. Гідрологічний режим гірських річок визначатиметься поступовим таненням наявних снігозапасів у середньо – та високогір"ї. За умови відсутності значних сильних та дуже сильних дощів негативний вплив на території та об'єкти господарювання малоймовірний.
Очікувана загалом низька водність річок поточної весни може мати негативно позначитися на екологічній ситуації та якості води, особливо на річках, водозбори яких зазнають значного антропогенного навантаження (зокрема, басейни Інгульця, Сіверського Дінця, Південного Бугу).
Наявний вільний об’єм дніпровського каскаду (близько 7.96 км3), з одного боку, дозволяє пропустити воду, що надходитиме по Прип'яті, Верхньому Дніпрі та Десні без негативного впливу на території і об'єкти, з другого – вимагає чіткого постійного контролю за встановленням найбільш раціональних режимів роботи водосховищ та їх дотриманням з метою заповнення каскаду до проектних позначок і виконання необхідних скидів води у нижні б’єфи.
Очікуваний нижчий за норму приплив води до Дністровського водосховища може ускладнитися процес виконання екологічного паводку у пониззя Дністра в необхідному об’ємі, збільшуватиметься ймовірність виконання його за рахунок спрацювання водосховища.
|